اخبار هنرهای تجسمیاطلاع‌رسانیفراخوان خوشنویسینشست تخصصی

بزرگداشت سیدحسین میرخانی از احیاگران خوشنویسی

بزرگداشت سیدحسین میرخانی از احیاگران خوشنویسی لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=11583 👇 سایت : AsarArt.ir/Atelier اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtAtelier تلگرام :  @AsarArtAtelier 👆
بزرگداشت سیدحسین میرخانی از احیاگران خوشنویسی | موزه خوشنویسی ایران با همکاری سازمان زیباسازی شهر تهران، آیین گرامیداشت استاد «سیدحسین میرخانی» از احیاگران خوشنویسی معاصر را برگزار می‌کند.

بزرگداشت سیدحسین میرخانی از احیاگران خوشنویسی | به گزارش مجله اثرهنری به نقل از ایرنا به نقل از روابط عمومی ‌و امور بین‌الملل سازمان زیباسازی شهر تهران، این آیین روز سه‌شنبه ۲۹ بهمن ساعت ۱۵:۳۰ با حضور هنرمندان، دوستان و شاگردان استاد سیدحسین میرخانی در موزه خوشنویسی ایران برگزار می‌شود.

استاد میرخانی از خوشنویسان و نستعلیق‌نویسان معاصر و از بنیان‌گذاران، رئیس و استاد ارشد انجمن خوشنویسان ایران بود، او از اساتید صاحب سبک در خط نستعلیق معاصر ایران به‌شمار می‌رود.

وی سال ۱۲۸۶ در تهران متولد شد و از خردسالی به آموختن خط همت گمارد و از یازده سالگی به کار کتابت و خوشنویسی پرداخت. پدر او سیدمرتضی برغانی بود که سبک خوشنویسی میرزا رضا کلهر را به دو فرزند خود حسین و حسن میرخانی تعلیم داد. سیدحسین میرخانی روز ۱۱ خرداد سال ۱۳۶۱ پس از چند سال نابینایی درگذشت.

میرخانی در همان ابتدای تشکیل انجمن خوشنویسان در سال ۱۳۳۰ حسین میرخانی به عنوان استاد ممتاز مشغول به تدریس شد و می‌توان گفت پاگرفتن، دوام و رسمیت یافتن انجمن در آن زمان مرهون تلاش وی بوده‌ است.

او در فاصله سال ۱۳۳۰ تا ۱۳۵۶ یعنی حدود ۲۵ سال بدون هیچ وقفه‌ای کرسی خود را در انجمن خوشنویسان حفظ کرد و اگر روزگار سوی چشمان او را نمی‌ربود سال‌های سال بعد هم در این عرصه می‌ماند.

از سیدحسین میرخانی و برادرش سیدحسن میرخانی در نمایشگاه استادان بزرگ نستعلیق تجلیل شده ‌است.

بازدیدها: ۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا