اخباراخبار هنرهای تجسمیاطلاع‌رسانی

نخستین جلسه شورای عالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری برگزار شد

نخستین جلسه شورای عالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری برگزار شد لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=23700👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام :  t.me/AsarArtMagazine 👆

نخستین جلسه شورای عالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری برگزار شد | نخستین جلسه شورای عالی نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری، پیرو دستورالعمل ابلاغی به نهادهای ذیربط برگزار شد.

به گزارش مجله اثرهنری این نشست با حضور سید مجتبی حسینی معاون هنری وزارت فرهنگ و ارشاد و رییس شورا، هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی، برزین ضرغامی رییس سازمان زیباسازی شهرداری تهران، اسماعیل زیارتی نصرآبادی رییس مرکز مطالعات برنامه ریزی شهری و روستایی به عنوان نماینده وزارت کشور، دکتر مسعود فکری مدیر کل دفتر سیاستگذاری و برنامه ریزی فرهنگی به عنوان نماینده وزارت علوم و طاهر شیخ الحکمایی مجسمه ساز به عنوان نماینده فرهنگستان هنر تشکیل شد.

سید مجتبی حسینی در ابتدا با اشاره به معطل ماندن ۲۰ ساله دستورالعمل و اهمیت نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری گفت: یکی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ساماندهی مجوزهای اعطایی بوده است. مجسمه سازی به قدری که باید مورد توجه قرار نگرفته بود و طبق پیمایش های کشوری دریافتیم که خانواده مجسمه سازی با توجه به فارغ التحصیلان این رشته بسیار گسترده است و از سوی دیگر گسترش شهرها و شهرداری نیاز به ساخت و نصب مجسمه های شهری را ایجاد کرده است.

بیشتر بخوانید :
برای نصب هر گونه مجسمه یادمان در اماکن عمومی از سال ۱۴۰۰ مجوز لازم است

ریسس شورای نظارت بر مجسمه های شهری افزود: یکی از اصلی ترین وظایف این شورا تایید صلاحیت اعضای شورای نظارت استانها است که می خواهیم با این کار بخشی از کاستی ها را در این زمینه جبران کنیم.

هادی مظفری مدیرکل هنرهای تجسمی در آغاز به تاریخچه این مصوبه و دستورالعمل اشاره کرد و افزود: دستورالعمل نظارت بر ساخت و نصب مجسمه های شهری، سند بالادستی و لازم الاجراست. استانها موظف شده اند تا در ترکیب شورا که شامل نمایندگانی از دستگاه های متناظر است، ۳ هنرمند متخصص در مجسمه سازی و هنرهای تجسمی را در اعضای شورای قرار دهند تا به شکل تخصصی و هنری در تقاضاهای ساخت و نصب مجسمه اظهار نظر کنند.

طاهر شیخ الحکمایی هنرمند مجسمه ساز و نماینده فرهنگستان هنر در شورا نیز گفت: کار عملگرا نیاز به برنامه ریزی دقیق دارد و حضور مجسمه سازان و متخصصان هنرهای تجسمی برای مشاوره و اظهار نظر لازم است.

این مجسمه ساز افزود: شورای نظارت بر ساخت مجسمه های شهری قرار است به استانهایی که واجد صلاحیت هستند تفویض اختیار کند تا با همراهی هنرمندان مجسمه ساز و متخصصان هنرهای تجسمی درباره مجسمه های شهری که قرار است در اماکن عمومی نصب شود، اظهار نظر کنند. این شورا با حضور متخصصان و مجسمه سازان درجه یک که هم فکر آفرین هستند و هم شناخته شده اند در کنار نهادهای دیگر نتایج خوبی را رقم خواهد زد. ما هنرمندان مجسمه خوبی داریم که هم می توانند مجسمه خوبی بسازند و هم سیاستگذاری کنند.

جلسه بعدی این شورا در اوایل اردیبشهت ماه برگزار خواهد شد و دستور جسله آن، بررسی پرونده های استانی برای تفویض اختیار در زمینه تصمیم گیری بر نحوه ساخت و نصب مجسمه های شهری است.
منبع

Views: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا