اخبار استان اردبیلفراخوان طراحی پوسترفراخوان گرافیک

رونمایی از پوسترهای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی

رونمایی از پوسترهای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=7524 👇 سایت : AsarArt.ir/Atelier اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtAtelier تلگرام : @AsarArtAtelier 👆
رونمایی از پوسترهای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی | پوسترهای نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با ابراز امیدواری برای حفظ این نوع نمایش‌ها رونمایی شد.

رونمایی از پوسترهای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی | به گزارش آتلیه اثرهنری به نقل از ایسنا، مراسم رونمایی از پوسترهای نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی عصر سه‌شنبه، هشتم مردادماه در خانه – موزه خیمه شب‌بازی که به همت ستاره اسکندری راه افتاده، با حضور مدیران و هنرمندان، یک نماینده مجلس و اجرای چند برنامه نمایشی برگزار شد.

اجرای این مراسم را مرشد میرزاعلی به عهده داشت که در بخش‌هایی از برنامه به نقالی نیز پرداخت.

در ابتدا داوود فتحعلی‌بیگی، دبیر جشنواره در سخنانی کوتاه ضمن تشکر از هنرمندان نمایش‌های آیینی و سنتی که برای بالا  نگه داشتن پرچم این هنر قدیمی تلاش می‌کنند، بیان کرد: نمی‌دانم دوره بعدی دبیر هستم یا نه، اما امیدوارم این پرچم همچنان در دستان شما به اهتزاز درآید. ما این جشنواره را سال ۶۸ و درست ۳۰ سال قبل راه انداختیم و در آن دوره توانستیم با توجه به بضاعت‌مان ۱۱ نمایش را بپذیریم در حالی که این دوره بیش از ۵۰۰ تقاضا داشتیم و توانستیم قریب به ۱۵۰ اثر را بپذیریم و این یعنی بعد از این همه سال، این هنر توانسته مجددا احیا شود تا هنرمندان و جوانان فعال این حوزه بتوانند میراث پیشینیان را تحویل بگیرند و این هنر را اعتلا دهند.

همچنین شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی گفت: هر جشنواره‌ای که در ایران‌زمین برگزار می‌شود هویت و مضمونی دارد اما جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی ویژگی‌های منحصر به فردی در معرفی آیین‌های ایرانی دارد. افتخار ما این است که نمایش ایرانی زاییده فرهنگ و هویت ایران‌زمین است از همین رو با افتخار از گونه‌های نمایش ایرانی نام می‌بریم و خوشبختانه این جشنواره در طول این سال‌ها رویدادی اثر بخش بوده است که با هدف حمایت از شیوه‌های نمایش ایرانی و قدمت و هنر ایرانی شکل گرفته و در تمام این ۱۹ دوره نقش خود را که تاثیرگذاری‌اش غیرقابل انکار است، به درستی ایفا کرده است.

او با قدردانی از زحمت و تلاش داوود فتحعلی‌بیگی که همه زندگی‌اش صرف نمایش ایرانی شده است، افزود: ما با مردی روبه‌رو هستیم که عاشقانه از فرهنگ ایرانی صحبت می‌کند و همه تلاشش را کرده که از نمایش ایرانی و شیوه‌های نوین این هنر حمایت کند.

کرمی همچنین در پایان صحبت‌هایش گفت: ما حسرتی داریم و آن هم هنرمندانی هستند که در طول یک سال گذشته آن‌ها را از دست دادیم، اما با این حال آرزوی سلامتی برای مرشد سعیدی که در بستر بیماری است، داریم و برای آن‌ها که از میان ما رفته‌اند، مخصوصا استاد مرتضی خمسه‌ای که مدت زمان زیادی نیست درگذشته  است، طلب مغفرت داریم. امیدوارم این مراسم و رویداد گام مثبت و رو به جلویی در جهت اعتلای هنر ایرانی باشد.

در ادامه‌ مهدی دوایی، طراح پوسترهای این دوره از جشنواره بیان کرد: چیزی که ما را دور هم جمع کرده علاقه و پیوندی فرهنگی به نام «ایران» است که عشق‌بازی با این واژه را برای هرکدام از ما که در کار هنر هستیم به نحوی فراهم می‌کند. 

او با اشاره به این‌که از زمانی که پیشنهاد طراحی پوستر به او شده، مشغول یادگیری بوده است توضیحاتی درباره المان‌های به‌کار گرفته‌شده در طراحی پوسترهای جشنواره ارائه کرد و گفت: مرغ عَلَم که در «علامت» و تعزیه استفاده می‌شود و تصویر یک مرغ عصر مفرغی اصلی‌ترین نمادهایی بودند که برای طراحی به کار رفتند. ضمن این‌که جام اَرجان به عنوان اثری کهن که زندگی و آیین در آن وجود دارد، آن‌قدر بکر بود که می‌شد برای این طرح از آن استفاده کرد. 

دوایی همچنین خطوط استفاده‌شده در طراحی پوسترها را متعلق به میرزا غلامرضا اصفهانی، از خوشنویسان مشهور دوره قاجار معرفی کرد.

رونمایی از پوسترهای جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=7524 👇 سایت : AsarArt.ir/Atelier اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtAtelier تلگرام : @AsarArtAtelier 👆

پخش کلیپی از دوره‌های قبلی جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی و اجرای سیاه‌بازی با حضور داوود داداشی و علی فتحعلی از بخش‌های دیگر این برنامه بود.

در نهایت دو پوستر نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی با حضور طیبه سیاوشی نماینده کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، شهرام کرمی، داوود فتحعلی‌بیگی، علاءالدین قاسمی، مریم معترف و ابوالفضل ورمزیار رونمایی شد و هنرمندان حاضر در مراسم پوسترهای جشنواره را امضا کردند.

همچنین در پایان فرزند زنده‌یاد مرتضی خمسه‌ای در سخنانی کوتاه علاوه بر آرزوی هرچه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی، از هنرمندانی که در مراسم وداع با پدرش حضور داشتند، سپاسگزاری کرد. 

مرشد احدی، ابوالفضل ورمزیار، علاءالدین قاسمی، احمد عزیزی، غلام بابوته، هما جدیکار، محمدحسین ناصربخت، اتابک نادری، علی یداللهی، میثم یوسفی، هادی حوری، سامان خلیلیان، نسیم یاقوتی و پریسا سیمین‌مهر از دیگر حاضران در این مراسم بودند.

بازدیدها: ۸

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا