اخبار هنرهای تجسمیفراخوان عکاسی

انجمن عکاسان ایران پوست‌اندازی می‌کند

انجمن عکاسان ایران پوست‌اندازی می‌کند لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=9309 👇 سایت : AsarArt.ir/Atelier اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtAtelier تلگرام :  @AsarArtAtelier 👆
انجمن عکاسان ایران پوست‌اندازی می‌کند | نایب رییس انجمن عکاسان ایران می‌گوید: انجمن عکاسان ایران پوست‌اندازی می‌کند، آغاز نمود و بروز آن در هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران است و این پوست‌اندازی به سمت بروز شدن است.

انجمن عکاسان ایران پوست‌اندازی می‌کند | به گزارش آتلیه اثرهنری به نقل از ایسنا به نقل از روابط عمومی انجمن عکاسان ایران، فرزاد هاشمی، نایب رییس انجمن با بیان این مطلب گفت: این جریان پوست‌اندازی در هشتمین ۱۰ روز با عکاسان آغاز می شود و می تواند مباحث نظری درباره آن طرح شود. انجمن سعی می‌کند در پوست‌اندازی بستری آماده کند تا جامعه عکاسی نظریه‌ها و دانش لازم برای هنر امروز را بشناسد و به تولید مبتنی بر خلاقیت برسد. عکاسان و هنرمندان امروز لازم است خلاق، متفکر، توانا و با دانش عمیق در رشته‌های مختلف باشند. در این مسیر نگاه جدی به شهرستان‌ها مورد توجه است، عکاسان و هنرمندان خلاقی در شهرستان‌ها هستند و باید فضایی برای دیده شدن آنها فراهم شود.

هاشمی با اشاره به تغییر رویکرد انجمن گفت: زمانی که انجمن عکاسان ایران تشکیل شد، عده‌ای در ضرورت تشکیل انجمن با وجود انجمن های تخصصی عکاسان تردید داشتند، انجمن با هدف شکل‌گیری یک تشکل فراگیر برای عکاسان که جامعه عکاسی را یکپارچه و منسجم کند تشکیل شد. با این نگاه در همایش ۱۰ روز با عکاسان ایران از دوره سوم تا هفتم فضای نمایش عکس‌های شاخه‌های مختلف عکاسی و انجمن های تخصصی فراهم شد و هر سال با عکس های تکراری با رشد اندک مواجه بودیم. در واقع گویا انجمن عکاسان ایران فضایی را فراهم می کرد تا انجمن های تخصصی کارهایی را نمایش دهند، در حالی که انجمن های تخصصی در انجمن خود مسایل عکاسی با نگاه تخصصی را دنبال می کنند. اما امروز به این نتیجه رسیدیم که وظیفه انجمن این نیست و فراتر از آن است. بنابراین هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران متفاوت برگزار می شود. امروز نیاز است که به نگاه‌های جدید و نگاه خلاقانه در عکاسی توجه شود. تعریف هنرمند و هنرمند عکاس در مفهوم و ارائه در حال تغییر است، امروز عنوان هنر مطرح است نه شاخه های مختلف هنری مستقل که تاکنون مطرح بوده، این موضوع لازم است در تعامل و گفتگوی جامعه هنری نه فقط یک شاخه هنری تبیین شود و ما با انجمن های هنری دیگر و هنرمندان درباره این تغییر در جریان هنر گفتگو و تعامل می کنیم تا بستری برای جریان هنر که مبتنی بر ایده، پژوهش و نظریه و خلاقیت است، فراهم شود.

نایب رییس انجمن عکاسان ایران در ادامه گفت: انجمن عکاسان ایران از سال ۱۳۸۴ که نخستین مجمع عمومی برگزار شد تا امروز بسترهایی را برای حقوق، رفاه، بیمه، برگزاری نمایشگاه عکاسان فراهم کرد، اما امروز لازم است در کنار مسایل صنفی عکاسان دنیای جدیدی که در هنر جهان شکل گرفته مورد توجه عکاسان قرار بگیرد. البته بعضی از عکاسان ایران با توجه به جریان معاصر هنر و با این نگاه فعالیت می کنند اما این نگاه و رویکرد باید در جامعه عکاسی جاری شود. در هشتمین دوره ۱۰ روز با عکاسان ایران نگاه جدید در عکاسی هنری که عکاسی خلاقانه و مبتنی بر تالیف است نمایش داده می شود. انجمن های تخصصی نیز اگر تمایل داشته باشند در این رویداد حضور داشته باشند، باید با این نگاه و به صورت کیوریتوری مجموعه یا پروژه های خلاقانه و تالیفی را ارائه کنند تا شورای هنری بررسی کند.

او ادامه داد: ضرورت تشکیل انجمن عکاسان ایران این بود که عکاسی هنری کشور متولی داشته باشد، چون عکاسی هنری متولی نداشت. وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ابزار کنترل و بودجه و اعتبار داشت اما نمی‌توانست متولی عکاسی باشد. نمایشگاه‌های کوچکی برگزار می‌شد و نهادهایی مسابقه‌ها و جشنواره‌های عکس برگزار می کردند اما کمکی به روند عکاسی جدی نمی کرد. انجمن سینمای جوان نیز که پیش از آن به فیلمسازی و عکاسی می‌پرداخت، در آن سال‌ها عکاسی را به دلیل اینکه بازده نداشت از فعالیت خود حذف کرده بود. (البته در سال های اخیر عکاسی در انجمن سینمای جوان دوباره دنبال می شود) بنابراین تشکیل انجمن عکاسان ایران در این شرایط به منظور این بود که هنرمندان عکاس کنار هم قرار بگیرند و خواسته های خود را در داخل و خارج از کشور دنبال و عملی کنند و خواسته‌های جامعه عکاسی از دولت مطالبه شود. از سال ۱۳۸۴ که نشست مجمع عکاسان برای تشکیل انجمن و انتخاب هیات موسس برگزار شد و بعد که در سال ۱۳۸۸ اساسنامه تصویب شد و نخستین هیات مدیره انجمن تعیین و کار انجمن آغاز شد تا امروز کارهای زیادی انجام شده که چندان اطلاع رسانی و منعکس نشده و ضعف انجمن این بود که فعالیت های خود را بیان نکرده است و رسانه ها نیز به نحو مناسب امور انجمن را رصد نکردند.

هاشمی افزود: انجمن ابتدا با توجه به شرایط زمانی و جامعه سعی کرد مطالبه گری کند، با نهادهای مختلف درباره عکاسی گفتگو و فضایی برای جامعه عکاسان و عکاسی فراهم کند که گام های مهمی برداشته شده است. جامعه عکاسی به نتایجی رسیده است که امروز بسیاری از مسایل دیگر مطرح نیست. چند سال پیش مسابقات و جشنواره های عکس فراوانی برگزار می شد و نهادها و سازمان ها برای اینکه تعداد زیادی عکس درباره موضوع فعالیت خود تامین کنند با هزینه اندک مسابقه و جشنواره عکس برگزار می کردند و بعد عکس ها را در موارد مختلف استفاده می کردند. این مسابقه ها و حتی دوسالانه عکس کمکی به پیشرفت عکاسی نمی کرد و این نشان می داد که ایرادی وجود دارد. اما امروز این مسابقه ها و جشنواره ها رو به کاهش است و خود روند عکاسی این روند معیوب را حل کرده است. به عنوان مثال استفاده یک شخص از عکس یک عکاس که پیش از این خیلی چشمگیر و مساله مهمی بود در حال تغییر است چون رسانه و بویژه رسانه تصویر امروز چنان قدرتمند شده است که استفاده از عکس دیگران به سرعت آشکار می شود. بنابراین مسابقه ها و جشنواره هایی که با هدف به دست آوردن تعداد زیادی عکس و استفاده از آنها برگزار می شد، در حال کاهش است. جریانی که در استفاده از عکس عکاسان رواج داشت، کاهش یافته و این مطالبه به عنوان یک خواسته جامعه عکاسی در حال از بین رفتن است.

هاشمی با اشاره به تغییر جریان هنر گفت: ما در انجمن چند سالی است به این نتیجه رسیدیم که هنر معاصر در جهان و ایران به سمتی می رود که یکپارچگی ایجاد شود. در هنر معاصر مرزهای بین شاخه های هنری مستقل از بین رفته است و عکاسی فراتر از اندیشه ای که قبلا داشت باید هنرهای دیگر را بشناسد. بنابراین گفتگوها و تعاملی را با انجمن های دیگر آغاز کردیم که به زودی از دل این تعامل بی ینال هنر بیرون می آید. عکس یا هر اثری یک بیان هنری می شود که مبتنی بر ایده و خلاقیت است فارغ از اینکه اثر عکس یا اثر دیگری است و در واقع هنر مطرح است. بخشی از توان هیات مدیره انجمن برای این موضوع و همراستایی با جریان هنر در جهان و ایران صرف شده است و هیات مدیره انجمن که در شورای عالی خانه هنرمندان، شورایی در شهرداری تهران، شورای هنرهای تجسمی و شورایی که به منظور نظام صنفی هنر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تسکیل می شود، نماینده دارد این رویکرد را دنبال می کند.

نایب رییس انجمن عکاسان ایران درباره ساختار انجمن گفت: انجمن عکاسان ایران ساختاری متشکل از کمیته های مختلف است، کمیته حقوقی که خدمات حقوقی به عکاسان ارائه می کند، کمیته رفاهی که مسایل رفاهی مانند بیمه و بیمه تکمیلی عکاسان را انجام می دهد. کمیته عضویت انجمن که در سال دوبار عضوگیری عکاسان برای انجمن را بر اساس مدارک و مستندات انجام می دهد. البته برنامه ای برای تغییر در شرایط عضویت در انجمن و رتبه بندی و دسته بندی اعضا طراحی شده است. کمیته علمی، پژوهشی که با نگاه علمی به مسایل عکاسی می پردازد و طراحی و برگزاری دوشنبه های عکاسی از فعالیت های این کمیته است و قرار است در صورتی که حامی مالی هماهنگ شود دوشنبه های عکاسی در استان ها نیز برگزار شود. کمیته همایش و مسابقه که درباره برگزاری جشنواره و نمایشگاه و همایش مانند ۱۰ روز با عکاسان ایران برنامه ریزی می کند و کمیته راهبردی انجمن که جریان عکاسی و مسیر عکاسی در آینده را رصد می کند تا انجمن فعالیت خود را بر اساس روند و جریان عکاسی طراحی کند.

هاشمی با تاکید بر ضرورت مشارکت اعضای انجمن گفت: متاسفانه در کشور ما این فرهنگ وجود دارد که افراد با عضویت در یک نهاد مدنی انتظار منفعتی دارند، این نگاه باید تغییر کند و افراد با انگیزه و هدف خدمت و کمک به جامعه تخصصی نهاد مدنی به یک انجمن یا تشکل وارد شوند، هم افزایی کنند و برای موضوع فعالیت نهاد مدنی تلاش کنند. . فعالیت انجمن عکاسان ایران در این ۱۰ سال با توجه به مشکلات جامعه و فشارهای اقتصادی و … قابل دفاع است. انجمن عکاسان ایران وظایفی دارد و بر اساس وظایف خود فعالیت هایی برای اعضای انجمن و جامعه عکاسی انجام می دهد، بیمه و بیمه تکمیلی عکاسان، تسهیل فعالیت و معرفی عکاسان به نهادهای مختلف، تسهیلات حقوقی برای مسایل عکاسان و ایجاد بستر برای ارائه آثار عکاسان از فعالیت های انجمن است. اما انتظار است که اعضای انجمن نیز خود را در برابر جامعه عکاسی موظف بدانند، در مجمع عمومی و انتخابات هیات مدیره و دیگر امور انجمن مشارکت فعال داشته باشند.

بازدیدها: ۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا