فراخوان گرافیتیمعرفی هنرمند

«بنکسی» کیست؟

«بنکسی» کیست؟ لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=14274 👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام :  t.me/AsarArtMagazine 👆

«بنکسی» کیست؟ | بسیاری از دولت‌ها گرافیتی را نوعی وندالیسم یا نابهنجاری اجتماعی می‌خوانند. وندالیسم تخریب آثار فرهنگی و حتی اموال عمومی است. گرافیتی از این نظر که بر روی دیوارهای شهر اجرا می‌شود و هنرمند برای اجرا آن اجازه‌ای از جایی ندارد، نوعی وندالیسم است. از دید دولت‌ها هنرمندی که گرافیتی را بر روی دیوارها اجرا می‌کند به‌نوعی مجرم است و در صورت مشاهده با او برخورد خواهد شد.

اما بنکسی گرافیتی‌هایش را وندالیسم نمی‌داند و کارهایش را به فروش نمی‌رساند. بسیاری از حراجی‌ها سعی دارند که آثار بنکسی را در برخی از محله‌ها به فروش برسانند. در ماه‌های اخیر در حراج هنری ساتبیز لندن یکی از آثار بنکسی بانام «دختری با بادکنک» باقیمتی بیش از یک‌میلیون پوند به فروش رسید. بنکسی دستگاه کاغذ خردکن در قاب تابلو گذاشته بود که پس از فروش تابلو کاغذی که اثر بر روی آن بود به‌وسیله کاغذ خردکن تکه‌تکه شد! شوخی تلخی که بنکسی با تاریخ هنر کرد تا مدت‌ها در یاد می‌ماند.

«بنکسی» کیست؟ | به گزارش مجله اثرهنری به نقل از ایرنا آثار اخیر بنکسی گرافیتی کار انگلیسی از سرویس بهداشتی خانه‌اش در قرنطینه و افزودن ماسک بهداشتی به اثر بازآفرینی تابلو معروف «دختری با گوشواره مروارید» بار دیگر پرسش قدیمی بنکسی کیست را بر سرزبان ها انداخته و فرضیه‌هایی برای یافتن هویت این هنرمند مطرح شده است.

بنکسی نام مستعار یک گرافیتی کار، فعال سیاسی، کارگردان و نقاش انگلیسی است که آثار وی با مضامین سیاسی و اجتماعی در خیابان‌ها و بر روی دیوارها یا پل‌ها نقش بسته‌اند. وی در آثارش اغلب به درد و اندوه مهاجران و آوارگان می پردازد. آثار این هنرمند در سال ۱۹۹۳ به تدریج روی دیوارها و قطارها ظاهر شدند و تا سال ۲۰۰۱ هنر وی در جای جای انگلستان شروع به خودنمایی کرد. بنکسی امضای خودش را داشت به طوری که آثارش به راحتی از آثار سایر هنرمندان سبک گرافیتی قابل تشخیص و تمایز بودند.

آثار این هنرمند بر دیوارهای بسیاری از شهرها نقش بسته و با هنر خیابانی‌اش بسیاری از مسائل اجتماعی و سیاسی روز را به چالش می‌کشد و هدف اصلی او اعتراض است.

«بنکسی» کیست؟ لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=14274 👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام : t.me/AsarArtMagazine 👆

هنر خیابانی به آثار هنری گفته می‌شود که در مقابل هنر کلاسیک و هنر موزه‌ای و گالری قرار دارد. گرافیتی تنها بخشی از هنر خیابانی است و این هنر شامل زیرمجموعه وسیعی می‌شود.

نقاشی‌های دیواری این هنرمند بیشتر به موضوع‌هایی مانند گرمای جهانی، جنگ، شنود غیرقانونی و شرایط سخت کاری پرداخته شده است. یکی از نکات جالب در آثار بنکسی توجه به حیواناتی مثل موش و میمون است که سمبل مبارزه با سرمایه‌داری هستند. تا کنون بارها نقاشی‌های این هنرمند از روی دیوار جدا و به قیمت صدها هزار پوند فروخته شده‌ است.

بنکسی هنرمند گرافیتی کار اهل بریستول، تاکنون نامش را در هیچ رسانه‌ای منتشر نکرده است درحالی که می‌تواند با نشان دادن چهره‌اش به شهرت و اعتبار زیادی دست پیدا کند و آثارش را باقیمت هنگفت بفروشد ولی مدت‌هاست که چهره و هویت خود را از جهانیان پنهان کرده است.

هرچند که هنوز با قطعیت هویت حقیقی بنکسی فاش نشده اما به روز شدن  نقاشی دیواری وی که بازآفرینی تابلو معروف دختری با گوشواره مروارید اثر برجسته نقاش هلندی یوهانس فرمیر است با افزودن ماسک بهداشتی به این نقاشی، بار دیگر فرضیه هایی را در  مورد هویت واقعی بنکسی مطرح کرده است که به برخی از آنها اشاره می کینم.

راب دل ناجا (Rob del Naja) یکی از هنرمندان بزرگ موسیقی خیابانی اهل بریستول است که در سال ۲۰۱۶ یک روزنامه نگار اسکاتلندی مدعی شد که وی همان بنکسی است.

گلدی که خودش را یکی از دوستان بنکسی معرفی می کند در یک مصاحبه تلوزیونی می گوید:  بر روی یک تیشرت حروف الفبا را چاپ کنید و زیر آن بنویسیم بنکسی، بعدش همه چیز روبه راهه و به راحتی فروخته می شود. البته بی احترامی به رابرت نباشد، من معتقدم  که هنرمند فوق العاده ای است که به دنیای هنر حرکت داد.

استفاده از اسم کوچک رابرت در مصاحبه، گمانه زنی ها در مورد اینکه بنکسی همان رابرت دل ناجا  هنرمند ۵۲ ساله گروه تریپ هاپ مسیو اتک است را جانی دوباره داد.

دل ناجا و بنکسی هر دو فعالیتشان را از شهر بریستول آغاز کردند. راب دل ناجا هم هنرمند تجسمی است. آثار این ۲ از لحاظ بصری به هم شبیه است و  هر دو ادعا می کنند که با هم دوست هستند در حالی که هر دو شایعه یک نفر بودنشان را رد می کنند.

رابطه دقیقی بین تاریخ اجراهای گروه مسیو اتک در شهرهای مختلف و ظاهر شدن آثار بنکسی بر دیوار همان مکان ها وجود دارد. حداقل ۶ مورد وجود دارد که در زمان کوتاهی قبل یا بعد از اجرای این گروه موسیقی در همان شهر اثری از بنکسی نمایان شده است. این اتفاق در شهرهای نیویورک، تورنتو، لوس آنجلس، بوستون، نیو اورلیان و ملبورن اتفاق افتاده است.

«بنکسی» کیست؟ لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=14274 👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام : t.me/AsarArtMagazine 👆

یک فرضیه مورد توجه دیگر میان طرفداران این هنرمند خیابانی وجود دارد که بنکسی در حقیقت تیمی از هنرمندان به رهبری یک زن ناشناس است.

این تئوری برای اولین بار در مستند خروج از مغازه کادو فروشی مطرح شد که هنرمند  کریس هیلی (Chris Healey) اظهار داشت که بنکسی همان زن بلوندی است که در مستند بنکسی از فروشگاه خارج می شود.

نظریه دیگری که در مورد این مستند وجود دارد این است که بنکسی در واقع هنرمند فرانسوی  تیری گوتا است (Thierry Guetta)که تحت عنوان آقای Brainwash کار می کند.

در سال ۲۰۱۳ ، یک مقاله خبری جعلی به صورت آنلاین منتشر شد که گفته بود پلیس بنکسی را در استودیوی وی در لندن بازداشت کرده است و آنها هویت واقعی وی را فاش کردند. در این خبر جعلی آمده بود که بنکسی پل هورنر (Paul Horner)از بریستول است. با این حال بعداً مشخص شد که هورنر در حقیقت نویسنده است.

در مورد جیمی هیولت (Jamie Hewlett) هنرمند تجسمی و رهبر گروه (Gorillaz) نظریه ای مشابه با تئوری راب دل ناجا، اما حتی عجیب تر وجود دارد. فرضیه هایی در مورد ارتباط شخصیت های خلق شده توسط این دو وجود دارد. برخی از شخصیت های نقاشی های بنکسی را در آثار هیولت مثال می زنند که آنها به طور قطع توسط یک هنرمند خلق شده است.

«بنکسی» کیست؟ لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=14274 👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام : t.me/AsarArtMagazine 👆

فرضیه‌های مختلفی در رابطه با هویت بنکسی وجود دارد. سال ۲۰۱۷ گروهی از محققان انگلیسی مدعی شدند با کمک یک سری مطالعات، به کمک علوم ریاضی، جرم‌شناسی و بررسی جغرافیایی هویت بنکسی هنرمند معروف گرافیتی‌کار را شناخته‌اند و الگوی توزیع آثار بنکسی حاکی از آن است که شخصیت حقیقی او رابین گانینگهام (robin gunningham) هنرمند انگلیسی است.

با وجود شایعات، بنکسی همیشه پیوندهای مکرر با گانینگهام را تکذیب کرده است هرچند کارشناسان هنر خیابانی  تخمین زدند که ۷۵ درصد احتمال وجود دارد که گانینگام در واقع مرد پشت بنکسی باشد.

در حقیقت احتمالا افراد زیادی در بریستول وجود دارند که در واقع می دانند بنکسی کیست؛ او با چه کسانی بزرگ شده و با آنها فوتبال بازی کرده‌ و در کنارشان نقاشی کرده است و یا  کی اولین نقاشی خیابانی را کشید. شاید عادلانه است که بگوییم یک اراده جمعی وجود دارد که این یک راز در بریستول باقی بماند چون بنکسی نمی خواهد مردم بدانند او کیست. 

با توجه به اینکه ناشناخته بودن بنکسی برایش یک شهرت جهانی به ارمغان آورده، بسیار بیشتر از آنچه هویت این هنرمند مهم باشد گمانه زنی های بی پایان، نظریه ها و فرضه ها برای یافتن این هنرمند هیجان انگیز است.

Visits: 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا