اخبار هنرهای نمایشیتئاتر و نمایشفراخوان

فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی منتشر شد

فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی منتشر شد | لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=3951 | کانال رسمی باشگاه‌های تخصصی اثرهنری(آتلیه اثرهنری) ـ @AsarArtAtelier
فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی منتشر شد | فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش‌­های آیینی و سنتی با شعار «نمایش سنتی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران» منتشر شد.

فراخوان نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی منتشر شد | به گزارش آتلیه اثرهنری به نقل از ایلنا، در بخشی از مقدمه این فراخوان آمده است:

«کانون نمایش­‌های آیینی و سنتی و اداره‌کل هنرهای نمایشی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور اشاعه زمینه‌های مناسب پژوهشی در بررسی ریشه‌های نمایش ایرانی و نمایش‌های سنتی سایر ملل، حفظ و ثبت میراث کهن نمایشی ایران زمین و بهره بردن از این دستاوردها برای بنیان تئاترملی با شعار «نمایش سنتی فرصتی برای تئاتر معاصر ایران»، نوزدهمین جشنواره نمایش‌های آیینی و سنتی را در مرداد ۱۳۹۸  و همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر  برگزار می‌کنند.»

نوزدهمین دوره از جشنواره نمایش‌­های آیینی و سنتی در ۱۱ بخش برگزار می‌شود. یکی از تفاوت‌های فراخوان این دوره نسبت به نوبت‌های پیشین نام‌گذاری هر بخش با اسامی اساتید و چهره‌های نامدار هر شاخه است.

بخش‌های نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی عبارتند از: ۱-نمایش‌­های تخت حوضی (بخش ویژه علی نصیریان)، ۲-مرور نمایش‌های آیینی ـ سنتی اجرا شده در سال‌های ۱۳۹۶ تا ۱۳۹۸ (یادواره زنده‌یاد سعدی افشار)، ۳-مجالس شبیه‌خوانی (یادواره هاشم فیاض)، ۵-معرکه‌ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره محمود استاد محمد)، ۶-نمایش‌های عروسکی سنتی (یادواره کاکا محمد شیرازی)، ۷-نقالی و روایت‌های ملی (یادواره مرشد ولی‌الله ترابی)، ۸-پاتوق نمایش‌­های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه هنگامه مفید)، ۹-بخش نمایش سنتی ملل (آسیا در نگاه نمایش‌های سنتی)، ۱۰-هفتمین سمینار بین‌المللی نمایش‌های آیینی و سنتی (ویژه شبیه‌خوانی ونقالی)، ۱۱-پنجمین دوره جایزه ویژه جلال ستاری.

از دیگر تفاوت‌های فراخوان دوره نوزدهم می‌توان به اضافه شدن بخش نمایش سنتی ملل (آسیا در نگاه نمایش‌های سنتی) اشاره کرد. در فراخوان در مورد این بخش این‌گونه آمده است که: «ستاد برگزاری جشنواره با توجه به گنجینه گران‌بهای نمایش‌های سنتی آسیایی و به ویژه کشورهای همجوار، که در دایره ایران فرهنگی جای گرفته‌­اند، و به جهت گسترش تعاملات فرهنگی در این بخش به تشخیص شورای سیاستگذاری و هیات علمی جشنواره از گروه‌های برجسته نمایش سنتی در قاره پهناور آسیا و به ویژه کشورهای همجوار دعوت به عمل خواهد آورد.»

در این دوره پاتوق نمایش‌­های سنتی کودک و نوجوان (بخش ویژه هنگامه مفید) نیز به عنوان قسمتی مجزا در فراخوان اصلی آمده است. این مهم با هدف توجه ویژه به فعالیت‌های کودکان و نوجوانان در جهت آموزش و اشاعه نمایش‌های آیینی- سنتی صورت گرفته است.

از دیگر تفاوت‌های فراخوان این دوره از جشنواره نسبت به دوره‌های پیشین در بخش معرکه‌ها، آیین‌ها و بازی‌های نمایشی (یادواره محمود استاد محمد) است که برای آیین‌ها و مراسم نمایشی استان‌های کشور نیز اهمیت قائل شده و بخش ویژه منطقه‌ای یکی از قسمت‌های مجزای این بخش است.  

در این فراخوان جدول زمان‌بندی، شرایط حضور، توضیح موضوع و اهداف هر بخش به تفکیک درج‌شده که علاقه‌مندان می‌توانند با مطالعه آن و تکمیل و ارسال فرم مندرج به همراه مدارک مورد نیاز، متقاضی حضور در این دوره از جشنواره باشند.

نوزدهمین جشنواره نمایش­‌های آیینی و سنتی در مرداد ۱۳۹۸ و همزمان با اعیاد سعید قربان و غدیر  برگزار خواهد شد.

Views: 9

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا