پژوهشمعرفی کتاب

کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» منتشر شد

کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» منتشر شد  |  مجله اثرهنری، بخش هنری، خبری و تحلیلی مجموعه اثرهنری | مجله اثر هنری  ـ «اثرگذارتر باشید»

کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» منتشر شد | «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران؛ از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه» جدیدترین کتاب تالیفی پریس تنظیفی است که از سوی انتشارات چاپخش روانه بازار کتاب شده است.

به گزارش مجله اثرهنری به نقل از هنرآنلاین، پریس تنظیفی درباره این کتاب گفت: من سال‌هاست در عرصه هنرهای تجسمی فعالیت می‌کنم و در تمام این سال‌ها به شکل خاص به عرصه هنرهای تجسمی معاصر به ویژه عرصه نقاشی و مجسمه‌سازی پرداخته‌ام. متاسفانه هیچ منبع مشخص و مدونی درباره تاریخ هنرهای تجسمی معاصر ایران در دسترس علاقه‌مندان وجود نداشت. بدین مفهوم ما با یک خلا تاریخ نگاری هنر معاصر در ایران روبرو هستیم. تا زمانی که تاریخ هنر معاصر تدوین نمی‌شد هنرمندان کشور مانند شمع هایی لرزان در باد بودند که هر یک هر چند تلاش خود را می‌کردند اما کارشان به درستی دیده نمی‌شد.

او افزود: همین امر هر کس را که در حوزه هنرهای تجسمی معاصر ایران فعالیت کرده باشد با یک پرسش اساسی روبرو می‌کند، اینکه من کیستم و پیشینه من به عنوان یک هنرمند چیست. پاسخ به این سوال نیرو یا محرک اصلی را برای من فراهم کرد تا کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» را تدوین کنم. آن چه موجب شد تا در این مسیر استوار قدم بردارم پیشینه فعالیت من به عنوان منتقد و نظریه پرداز در عرصه هنرهای تجسمی کشور بود. سال‌ها نگارش نقد هنر و همچنین فعالیت پژوهشی در زمینه هنرهای تجسمی موجب شد تا نگارش این کتاب را با دقت و ظرافت بیشتر و خاصی انجام دهم.

به گفته این پژوهشگر، در واقع یکی از بزرگ‌ترین ضعف‌های آموزش آکادمیک هنرهای تجسمی به خصوص نقاشی و مجسمه سازی در دانشگاه های کشور نبود یک کتاب تاریخ هنر معاصر است که به شکل تحلیلی و جامع روند دگردیسی هنر ایران را تبیین کرده باشد و نشان داده باشد که چگونه هنرهای سنتی ایرانی در تعامل با جامعه و تغییرات آن دستخوش دگرگونی شده و برای پاسخ به نیازهای جامعه به هنرهای معاصر کنونی بدل گشته است. بدین طریق نگارش این کتاب پاسخی است به نیاز جامعه هنری ایران و علاقه مندان هنر در کنار دانشجویان کشور .

او درباره شیوه تالیف این کتاب گفت: از این کتاب می‌توان به عنوان یک کتاب مرجع آکادمیک برای تدریس در دانشگاه‌ها استفاده کرد و البته با توجه به گستره و دامنه اطلاعاتی که در آن بیان شده است کلیه پژوهشگران و علاقه‌مندان به هنر‌های تجسمی معاصر می‌توانند از آن استفاده کنند. این کتاب نخستین جلد از سه جلد کتابی است که با عنوان تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران نوشته‌ام و در این کتاب از آغاز تاثیر هنر غرب جنبش سقاخانه مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است. دو جلد دیگر این کتاب که در آینده منتشر خواهد شد و در این مجلدات به هنرمندان معاصر که عضو جنبش سقاخانه نبودند و همچنین به نمایشگاه‌های مهم پرداخته می‌شود.

به گفته تنظیفی، با توجه به این که تا کنون تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران به شکل آکادمیک تدوین نشده و این کتاب نخستین کتاب در نوع خود به شمار می‌آید منابع تحقیقی برای نگارش بسیار محدود و دسترسی به آنها بسیار سخت بود برای نگارش کتاب لاجرم مطبوعات و نشریات دوره‌های مختلف تاریخ ایران و همچنین پژوهش‌های آکادمی که تاکنون در زمینه های مختلف مرتبط صورت گرفته را مورد تدقیق قرار دادم و در نهایت نگارش این کتاب می‌تواند سنگ بنایی برای دانشجویان و پژوهشگران و همچنین کلیه علاقه مندان به هنر معاصر ایران را فراهم کرده باشد.

این پژوهشگر ادامه داد: تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه در واقع تنها کتابی است که به این دوره تاریخی پرداخته است و هنر معاصر ایران را با توجه به تحولات بسیار عمیق و شگرف آن معرفی و ارائه می کند.‌در واقع نمونه دیگر و مشابهی در این زمینه وجود ندارد این برای نخستین بار است که این دوره تاریخی در یک کتاب بررسی و ارائه می‌شود.

او افزود: با توجه به آنکه نمونه کتاب دیگری مشابه این کتاب در بازار نشر ایران وجود ندارد امیدوارم نگارش تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران از آغاز تاثیر هنر غرب تا جنبش سقاخانه بتوانند آکادمیک و پژوهشی در این زمینه را مرتفع کنند و به آنان که می خواهند مطالعه و دانش خود را در زمینه هنر معاصر ایران افزایش دهند کمک کند.

یکی از ویژگی‌های اصلی این کتاب بررسی علل تغییر انگاره‌های هنری در دوره‌های مختلف زمانی و آشکار سازی تلاش‌های هنرمندان ایرانی برای پاسخگویی به ضرورت‌ها و نیازهای اجتماعی زمان و دوره فعالیتشان است. در این کتاب به شکلی بارز پیوند بین فراز و فرودها و تغییرات جامعه ایران و سبک‌ها و رویکردهای نقاشی تبیین و تحلیل شده است. (۲)

همچنین تأثیر حضور هنرمندان اروپایی در ایران و عرضه و فروش آثار آنها از دوره صفویه تا پهلوی از دیگر مواردی است که این کتاب به آن پرداخته است. هنرمندان نقاش اروپایی که در دوره صفویه در ایران حضور داشتند در آن زمان موجب تغییرات بنیادی در نقاشی ایرانی و آغاز مسیری شدند که در نهایت نقاشی ایران را در مسیر بروز مدرنیسم قرار داد. به همین طریق حضور معماران و نقاشان اروپایی به عنوان مدرس دانشگاه‌های هنری در ایران دوره پهلوی از دیگر مواردی است به آن توجه شده است. (۲)

این کتاب شامل فصل‌های سرآغاز، نخستین مواجهه با هنر اروپا، آغاز تأثیر آشنایی با هنر اروپا، از فرنگی سازی تا پیکر نگاری درباری، ظهور و بروز کمال الملک، مدرسه صنایع مستظرفه، دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران، مکتب سقاخانه بازگشت به هنر ایرانی و سرانجام سخن است.

پریس تنظیفی در دو رشته ارتباط تصویری گرافیک و روانشناسی بالینی تحصیل کرده و از نخستین سال‌های دهه هفتاد نگارش و تحقیق در زمینه هنرهای معاصر به خصوص نقاشی و مجسمه‌سازی را آغاز کرده است. او تاکنون چند نمایشگاه تخصصی انفرادی از نقاشی‌های دیجیتال خود برگزار کرده و در نمایشگاه بهار ایرانی در موزه هنرهای معاصر تهران شرکت داشته است. تنظیفی سال‌ها در زمینه کاربرد نقاشی در عرصه روانشناسی مشغول فعالیت و تحقیق است. کتاب «تاریخ تحلیلی هنر معاصر ایران» در ۲۰۵ صفحه با قیمت ۲۰۰ هزار تومان در نشر چاپخش منتشر شده است.

Views: 31

منبع
هنر آنلاینخبرگزاری ایبنا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا