اخبار هنرهای تجسمیفراخوان عروسک سازی

۵۰ درصد تخفیف برای ثبت عروسک‌های ایرانی

۵۰ درصد تخفیف برای ثبت عروسک‌های ایرانی لینک : https://asarart.ir/Atelier/?p=5312 👇 سایت : AsarArt.ir/Atelier اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtAtelier تلگرام :  @AsarArtAtelier 👆
۵۰ درصد تخفیف برای ثبت عروسک‌های ایرانی | با هدف ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با تخفیف ۵۰ درصدی صورت خواهد گرفت.

۵۰ درصد تخفیف برای ثبت عروسک‌های ایرانی | به گزارش آتلیه اثرهنری به نقل از خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، محسن حموله، سرپرست دبیرخانه شورای نظارت بر اسباب‌بازی در این‌باره گفت: این اقدام با هدف حمایت از ثبت عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی صورت می‌گیرد. طی نشستی اعضای کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز موافقت کردند که برای ارج نهادن به فرهنگ ایرانی و قومی هر منطقه و حمایت از حقوق طراحان عروسک‌های ایرانی، ثبت طرح عروسک‌های ایرانی در شورای نظارت بر اسباب‌بازی با ۵۰ درصد تخفیف صورت پذیرد. بر این اساس صاحبان طرح‌ها پس از ثبت آثارشان، گواهی‌نامه دریافت خواهند کرد.

محسن حموله با اشاره به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که از سال ۱۳۷۷ انجام شده است، ادامه داد: یکی از وظایف شورای نظارت بر اسباب‌بازی ثبت طرح و مجوز تولید اسباب‌بازی ایرانی برای تولیدکنندگان از سوی شورای نظارت بر اسباب‌بازی است. طبق مصوبات شورای نظارت طرح، ایده و… هر اسباب‌بازی که در شش گروه فکری، فرهنگی هنری، حرکتی مهارتی، آموزشی و کمک آموزشی، الکترونیکی و رایانه‌ای، کمک درمانی طراحی و تولید می‌شود؛ در کمیسیون ثبت طرح و صدور مجوز این شورا بایستی مورد بررسی قرار گیرد. در مرحله‌ بعد این تولیدات در صورت داشتن شرایط لازم، ثبت شده و گواهی‌نامه دریافت می‌کنند. تاکنون بیش از ۳۰۰۰ اسباب‌بازی در این شورا بررسی شده و گواهی‌نامه دریافت کرده‌اند که از این تعداد تنها ۲۰۰ گواهی‌نامه مربوط به عروسک‌های ایرانی بوده است.

حموله درباره‌ اقدام جدید این شورا گفت: از آنجا که طی نشست «هم‌اندیشی طراحان عروسک ایرانی» که در تاریخ ۲۹ بهمن برگزار شد، چالش‌های این حوزه مورد بحث قرار گرفت، قرار است با همت طراحان عروسک، دریافت مجوز تشکیل «انجمن طراحان عروسک ایرانی» در کشور پیگیری و انجمن پس از دریافت مجوز از سوی وزارت کار تعاون و رفاه اجتماعی، فعالیت قانونی خود را شروع کند با این اقدام برخی از موانع هنرمندان، طراحان و تولید کنندگان این کالای ایرانی برطرف خواهد شد. در همین راستاست که برای تسهیل این امر، ثبت این آثار با تخفیف ۵۰ درصدی صورت می‌گیرد تا کانون ‌پرورش فکری کودکان و نوجوانان نیز سهم خود را در این اقدام فرهنگی ایفا کند.

Views: 4

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا