اخباراخبار هنرهای تجسمی

«دورا مار» پیکاسو، نگین حراجی هنری کریستیز از قرن بیستم

«دورا مار» پیکاسو، نگین حراجی هنری کریستیز از قرن بیستم لینک : https://asarartmagazine.ir/?p=19518 👇 سایت : AsarArtMagazine.ir اینستاگرام :‌ instagram.com/AsarArtMagazine تلگرام :  t.me/AsarArtMagazine 👆

«دورا مار» پیکاسو، نگین حراجی هنری کریستیز از قرن بیستم | یکی از تابلوهای «پابلو پیکاسو» از «دورا مار» عکاس و نقاش فرانسوی، در حراجی هنر قرن بیستم کریستیز در نیویورک به فروش گذاشته می‌شود.

به گزارش مجله اثرهنری به نقل از ایرنا هفته‌نامه آمریکایی بارونز، تابلوی زنی نشسته روی صندلی (Femme dans un fauteuil) اثر پابلو پیکاسو از نقاشان و مجسمه‌سازان سرشناس قرن بیستم ششم اکتبر (۱۵ مهر) در حراجی هنر قرن بیستم کریستیز در نیویورک به فروش گذاشته می‌شود. رقم تخمینی فروش این اثر چیزی بین ۲۰ تا ۳۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

در جریان اشغال پاریس به دست سربازان نازی، پیکاسو چند تابلو از دورا مار زن هنرمندی که به او علاقمند شده بود، کشید. مار در همه این تابلوها، لباس‌های آبی مشابهی به تن دارد. چندین نمونه از این تابلوها در حال حاضر در موزه‌های مختلف جهان از جمله موزه پیکاسو در پاریس، کانست‌میوزیم بازل سوئیس و پیناکوتک مونیخ نگهداری می‌شود.

این اولین بار نیست که حراج تابلوهای پیکاسو از دورا مار خبرساز می‌شود؛ ماه مه سال ۲۰۱۷، یک پرتره دیگر از این مجموعه با عنوان زن نشسته در لباس آبی (Femme assise, robe bleu) در حراجی کریستیز در نیویورک به قیمت ۴۵ میلیون دلار به فروش رفت.

پابلو پیکاسو نقاش، مجسمه‌ساز، طراح صحنه و متخصص چاپ دستی، از بزرگ‌ترین و تأثیرگذارترین هنرمندان سده بیستم و از پایه‌گذاران مکتب کوبیسم بود؛ هنرمندی که در تمام دوران زندگی خود دست از جستجوگری و تجربه برنداشت و خالق اثرهای ماندگاری شد. از این هنرمند پرکار و اثرگذار آثار متعددی بر جای مانده که از آن جمله می‌توان به تابلوهای زن گریان و گرنیکا اشاره کرد. پیکاسو هشتم آوریل سال ۱۹۷۳ میلادی در حالی که میزبان دوستانش بود، بر اثر حمله قلبی درگذشت.   

Views: 100

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا